MARIUSZ SOBCZAK SZÓSTY W RIO

mario Rio

Zawodnik Radomskiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „START” Mariusz Sobczakpodczas tegorocznych Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro uplasował się na szóstym miejscu w konkurencji skoku w dal w klasie T36.

W dzisiejszym konkursie Mariusz Sobczak bronił srebrnego medalu wywalczonego w Londynie. Ta sztuka mu się nie powiodła, gdyż zajął 6 miejsce. Na początku rywalizacji Mariusz plasował się na 8 miejscu. Było to efektem pierwszej próby na odległość 4,78 metra. Sobczak opuścił ostatnią lokatę dopiero w czwartej kolejce, kiedy to skoczył 5,13 m. W następnej próbie poprawił swój wynik o 2 centymetry.

Niezwykle ciekawa była walka o złoto. Najpierw Australijczyk Brayden Davidson, a później reprezentant gospodarzy Rodrigo Parreira da Silva ustanowili nowy rekord paraolimpijski. Zarówno jeden jak i drugi skoczyli 5,62 metra. Wygrał Davidson, który miał lepszy drugi najlepszy wynik. Centymetr gorzej od Australijczyka i Brazylijczyka skoczył Ukrainiec Roman Pawlik. Obrońca tytułu musiał zadowolić się brązowym medalem.

Mariusz Sobczak ma 34 lata i jest utytułowanym polskim lekkoatletą. Karierę rozpoczął na Mistrzostwach Świata w Lille (2002), zdobywając srebrny medal. Kolejny sukces odniósł na Mistrzostwach w Christchurch (2011), gdzie zajął 3. miejsce. W 2012 zdobył tytuł mistrza Europy w holenderskim Stadskanaal, a w Londynie - wicemistrzostwo paraolimpijskie, zaś podczas MŚ w Lyon (Francja) w 2013 roku – srebrny medal. Występuje w kategorii niepełnosprawności F36 – zawodnik z porażeniem mózgowym.

Sportowemu życiu poświęcił wiele, ale nie żałuje żadnej decyzji, bo dzięki treningom nie tylko odnosi sukcesy i nawiązuje wspaniałe przyjaźnie, ale przede wszystkim dużo lepiej funkcjonuje na co dzień.

Mariusz gratulujemy - szóste miejsce na Paraolimpiadzie to bardzo duży sukces.