Zabawy z piórkiem- ćwiczenia oddechowe

01 piorko

Witajcie
Dziś proponuję Wam ćwiczenia oddechowe, które będą okazją do wspólnej zabawy a jednocześnie do budowania nawyków prawidłowego oddychania.


Ćwiczenia oddechowe kształtują prawidłowy tor oddechowy (brzuszno-przeponowy), dzięki któremu prawidłowo będzie rozwijał się aparat artykulacyjny, ponadto umożliwiają one pogłębienie oddechu, wydłużenie fazy wdechowej i wydechowej, zwiększenie wydolności płuc oraz poprawę siły głosu. Ćwiczenia te sprzyjają rozwijaniu zdolności koncentracji uwagi


ZABAWY ODDECHOWE:
1. Nie spadnij!
Celem zabawy jest utrzymanie piórka w powietrzu tak długo, jak tylko się da! Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę dmuchnięć czy głębokość wdechu. Pamiętaj, że im wyżej piórko się wzniesie, tym mniej się napracujesz!
2. Nie spadnij – duo.
Wersja gry, do której będzie potrzebny towarzysz. Zabawa przypomina trochę grę w badmintona, lecz zamiast paletek gramy… powietrzem! Główną zasadą jest naprzemienność: raz jedna osoba, raz druga dmucha na spadające piórko. Ta osoba, której nie uda się “podbić” piórka, traci punkt.

3. Piórko – rakieta.
Wyobraź sobie, że piórko jest rakietą, która musi wystartować z Księżyca. Startuje w różnych kierunkach i z różnych miejsc. Postępuj zgodnie z instrukcjami dorosłego: Połóż rakietę na nosie, rakieta leci do góry; Połóż rakietę na brodzie, rakieta leci w dół; Połóż rakietę na policzku, rakieta leci w lewo/prawo.
4. Uciekające piórko.
Przygotuj do tej zabawy pudełka różnych rozmiarów. Umieść piórko w największym pudełku. Zadaniem jest kontrolowanie oddechu, aby piórko przemieszczało się wzdłuż ścianek pudełka, lecz nie wyskoczyło poza nie. Jeśli zauważysz, że świetnie sobie radzisz, zwiększ stopień trudności i zmień pudełko na mniejsze!


Powodzenie i udanej zabawy życzy pani Ola
Pozdrawiam ????