Wzmocnienie stóp

stopa1

 

Dzień dobry!

Poniżej przedstawiam zestaw ćwiczeń wzmacniających stopy. Wiem, niektóre z nich przypomną części ćwiczeń korekcyjnych, które doskonale znacie, więc to ułatwi Wam wykonywanie tych ćwiczeń.

WZMOCNIENIE STÓP

ĆWICZENIE 1:

Wspięcia na palce i na pięty z chwilowym przytrzymaniem pozycji. Wykonaj w 3 seriach po 10 powtórzeń.

stopa1

 

ĆWICZENIE 2:

„Krótka stopa” – postaraj się skrócić stopę wykorzystując mięśnie – tak aby nieco unieść łuk stopy i zbliżyć palce do pięty, nieodrywając stopy od podłoża. Wykonaj 3 serie po 10 powtórzeń na stronę.

stopa2

 

ĆWICZENIE 3:

Przenoszenie stopą małych przedmiotów z jednego stosu na drugi. Wykorzystaj do tego spinacze do prania, kredki, frotki (co Ci wpadnie pod rękę:)). Stwórz 5 stosów na stopę.

stopa3

 

ĆWICZENIE 4:

Zwijanie palcami ręcznika. Oprzyj piętę i próbuj jej nie podnosić zwijając w „harmonijkę” palcami ręcznik. Powtórz 10 razy na stronę.

stopa4

 

ĆWICZENIE 5:

Ekscentryczne wzmacnianie mięśnia trójgłowego łydki i Achillesa. Stań na stepie/schodku/książce. Ustaw stopy blisko krawędzi. Unieś się na obu stopach do góry, unieś stopę w górę i powoli opuść ciało na jednej nodze. Powtórz po 10 razy, w 3 seriach na stronę.

stopa5

 

STRETCHING, MOBILIZACJA I RELAKS DLA STÓP

1. ROZCIĄGANIE MIĘŚNI TYLNEJ CZĘŚCI ŁYDKI – przytrzymaj 1 minutę na stronę, powtórz 3 razy.

stopa11

 

2. ROZCIĄGANIE PODESZWOWEJ CZĘŚCI STÓP – przytrzymaj pozycje 2 minuty.

stopa12

 

3. ROZCIĄGANIE GRZBIETOWEJ CZĘŚCI STÓP I PRZEDNIEJ CZĘŚCI PODUDZIA – przytrzymaj 2 minuty lub 2 x po minucie.

stopa13

 

4. ROLOWANIE PODESZWY STOPY PIŁECZKĄ – ja wykorzystuje do tego kauczukową piłkę (ze sklepu dla zwierząt) i malutką piłeczkę z automatu z kulkami. Rozcięgno podeszwowe to bardzo mocna i sztywna struktura, więc spokojnie możemy wykonywać to ćwiczenie na stojąco. Rolujemy środkową cześć podeszwy stopy, bez docisku punktów kostnych. Jak długo? Około 2-4 minuty na stopę.

stopa14

 

5. MOBILIZACJA STOPY – wkładamy palce dłoni od II do V pomiędzy palce stóp (wiem, to nie jest przyjemnie) i wykonujemy ruchy zgięcie podeszwowego i grzbietowego, a także krążenia stopy do wewnątrz i na zewnątrz. Po około 15 powtórzeń każdego ruchu na stronę. Zadbamy w ten sposób o uruchomienie poblokowanych struktur między kośćmi śródstopia.

stopa15

 

Poleca i pozdrawia pani Ola.