46 Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce, Bydgoszcz

MP-w-LA-750x410

W dniach 8-10.06.2018 r. na stadionie Zawiszy Bydgoszcz im. Zdzisława Krzyszkowiaka odbyły się 46 Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce, które były rekordowe zarówno pod względem osiąganych wyników jak i liczby zawodników. W zorganizowanych przez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” Mistrzostwach udział wzięło aż 248 lekkoatletów z blisko 30 klubów z całego kraju, którzy walczyli o medale w ponad 80 konkurencjach.

Podczas zawodów padły dwa rekordy Europy w pchnięciu kulą ustanowione przez Renatę Śliwińską (START Gorzów Wielkopolski) w grupie F40 oraz Lucynę Kornobys (START Wrocław) w grupie F34 a także dwa rekordy świata w rzucie dyskiem: Lucyna Kornobys (START Wrocław) w grupie F34 oraz Joanna Hańtzschel (START Szczecin) w grupie F33.

Wspaniałe wyniki osiągali również zawodnicy Radomskiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „START”. Na bydgoskim stadionie po dwa złote krążki pobiegła Alicja Fiodorow, która na dystansie 100 m osiągnęła czas 12,57 s uzyskując 943 punkty a na dystansie 200 m przybiegła z czasem 26,27 s co przełożyło się na 916 punktów. Takim samym dorobkiem medalowym może pochwalić się nasza druga sprinterka Jagoda Kibil (T35), która na 100 m uzyskała czas 15,66 s i 830 punktów a na 200 m czas 32,31 s i 758 punktów. Dwa złote medale zdobył również nasz długodystansowiec Aleksander Kossakowski, który wraz z przewodnikiem Krzysztofem Wasilewskim okazał się niepokonany na dystansie 800 i 1500 metrów. Mateusz Owczarek na 100 m zdobył srebro z czasem 12,43 s i 709 punktami a także złoto skacząc w dal na odległość 5,82 metrów co dało mu 835 punktów. Marcin Awiżeń zdobył złoto w trójskoku oraz brąz na 400 m z czasem 61,26 s. Grzegorz Krześniak w skoku wzwyż z rezultatem 1,50 m i 307 punktów zajął drugie miejsce. Również w skoku wzwyż Grzegorz Drelewski zajął trzecie miejsce uzyskując wynik 1,15 m a w trójskoku zdobył srebro. W trójskoku Grzybek Tomasz zajął trzecie miejsce. Mariusz Sobczak zakończył Mistrzostwa z dorobkiem dwóch medali: srebrem w rzucie oszczepem na odległość 21,62 i brązem w skoku w dal z wynikiem 4,64 m.

Klasyfikację drużynową, podobnie jak przed rokiem, wygrał gorzowski Start, na drugiej pozycji znalazł się Start Szczecin a czołową trójkę uzupełnił Start Radom.

Poziom bydgoskich Mistrzostw był bardzo wysoki. Dla zawodników była to doskonała okazja do sprawdzenia formy przed najważniejszą imprezą tego sezonu sierpniowymi Mistrzostwami Europy w Berlinie.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom oraz trenerowi Jackowi Szczygłowi tak wspaniałych wyników.