Naleśniki
Naleśniki to przysmak z francuskim rodowodem. Na początku były daniem plebejskim, do tego stopnia jednak zawojowały światową kulturę, że krąży dziś po świecie nieskończenie wiele naleśnikowych przepisów – zarówno na dania bardzo proste, jak i na wykwintne, godne królewskich stołów.
Proponuję Wam zatem przygotowanie kilku dań z naleśnikami w roli głównej. Będą to propozycje na słodko jak i na wytrawnie. Ale na początek zacznijmy od lekcji smażenia naleśników.
Aby były cieniutkie i sprężyste musimy zrobić ciasto o konsystencji gęstej śmietany. To sporządzone ze składników o podanych poniżej proporcjach zawsze się udaje.
Składniki na ciasto:
- 1 szklanka mąki pszennej
- 2 jajka
- 1 szklanka mleka
- ¾ szklanki wody gazowanej
- szczypta soli
- 3 łyżki masła lub oleju roślinnego
Wykonanie:
Mąkę przesiać do miski, dodać jajka, mleko, wodę i sól. Zmiksować na gładkie ciasto. Dodać roztopione masło lub olej roślinny i razem zmiksować (lub wykorzystać tłuszcz do smarowania patelni przed smażeniem każdego naleśnika).
Naleśniki smażyć na dobrze rozgrzanej patelni z cienkim dnem np. naleśnikowej. Przewrócić na drugą stronę gdy spód naleśnika będzie już ładnie zrumieniony i ścięty.
Pozdrawiam, pani Teresa.