Truskawki – witaminowa bomba

trus1

Wiele informacji na temat owoców sięga czasów starożytnych. W porównaniu z nimi truskawki są stosunkowo młodym odkryciem – znamy je dopiero od jakichś 300 lat. Skąd się wzięły i co sprawiło, że pokochaliśmy je od pierwszego ugryzienia?

Truskawki należą do owoców jagodowych, choć wcale nie są owocami właściwymi. Z botanicznego punktu widzenia ich "czerwona" część to element kwiatu, zaś rzeczywistymi owocami są… pestki. Bez względu na biologię, przysmak ten od wieków gości na naszych stołach, a jego słodki smak urzeka nawet najbardziej wyrafinowane podniebienia.

Truskawki są stosunkowo młodą rośliną. Zostały wyhodowane w XVIII w. w Holandii na bazie poziomki chilijskiej oraz poziomki pochodzącej z Virginii w USA. Przez przypadek rośliny obu tych gatunków posadzono obok siebie, co umożliwiło ich obopólne zapylenie i skrzyżowanie się. Do Polski truskawki trafiły dość szybko. Pierwsze sadzonki najprawdopodobniej sprowadziła królowa Maria Leszczyńska, córka króla Stanisława Leszczyńskiego i żona króla Francji Ludwika XV. Najpierw trafiły do ogrodów magnackiej siedziby zamku rodu Leszczyńskich w Gołuchowie. Z czasem ich uprawa rozprzestrzeniła się tak dalece, że dziś Polska zajmuje jedno z pierwszych miejsc w światowej produkcji truskawek.

trus2

Te niezwykłe owoce zostały docenione nie tylko ze względu na kolor i smak, ale także właściwości zdrowotne. Dawniej były stosowane jako łagodne środki przeczyszczające i moczopędne. Uważa się, że Karol Linneusz, szwedzki przyrodnik, jako pierwszy odkrył i zbadał skuteczność truskawek w dnie moczanowej. W medycynie ludowej truskawki były uznawane za owoc działający korzystnie na skórę i leczący trądzik, grzybicę i oparzenia słoneczne. Współcześnie medycyna nie poświęciła im zbyt wiele uwagi, a ich potencjał nie został dokładnie rozpracowany. Wiadomo jednak, że truskawki zawierają bardzo duże ilości witaminy C, polifenoli, potasu, wapnia i fosforu. Ponieważ są bogate w antocyjany, uważa się, że mogą mieć korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, obniżając poziom cholesterolu. Kanadyjscy badacze odkryli skuteczność truskawek w stosunku do niektórych typów wirusów. Z kolei włoscy naukowcy stwierdzili, że owoce te mogą mieć działanie antynowotworowe.

Królewski owoc

W XVIII-wiecznej Francji uprawy truskawek prowadzono pod ścisłym nadzorem królewskich ogrodników. Nowe owoce były niezwykłym deserem królewskich obiadów – podawano je na specjalnie do tego celu produkowanych miniaturowych talerzykach.

Truskawka "albinos"

trus3

Jedną z odmian jest pineberry, określana też jako truskawka ananasowa lub truskawka "albinos". Nazwa pochodzi od połączenia słów pineapple (ananas) oraz strawberry (truskawka). Gdy owoce dojrzeją, stają się białe z czerwonymi pestkami, a w smaku rzeczywiście przypominają ananasa.

Muzeum truskawek

trus4

W Belgii znajduje się muzeum Le Musée de la Fraise poświęcone truskawkom. Można tam zobaczyć stare fotografie przedstawiające zbieraczy na polach, hurtowników, doroczną paradę, a także zdjęcia pokazujące pierwszy targ truskawek, który odbył się 1933 r. W sklepie z upominkami można kupić wszystko, od dżemu truskawkowego po truskawkowe piwo.

Wenus

trus5

Za sprawą swego koloru i kształtu truskawki stały się symbolem greckiej bogini miłości Wenus. Co więcej, wedle francuskiego zwyczaju, jeśli ktoś pragnie rozkochać w sobie drugą osobę, musi podzielić się z nią tym owocem. Niegdyś nowożeńcom podawano o poranku zupę truskawkową, co miało zapewnić im długie lata w szczęściu i miłości.

Symbol Wimbledonu

Truskawki to słynny symbol tenisowego Wimbledonu. Podczas turnieju otwarcia serwuje się je z bitą śmietaną. To nie wszystko – w mieście o nazwie Bieliny odbywają się zawody w ich szypułkowaniu. Uczestnik musi w jak najkrótszym czasie odszypułkować 2 kg truskawek. Rekord należy do Polki, która osiągnęła to w 1 minutę i 43 sekundy.

Słodka kuchnia, czyli truskawkowe przysmaki

trus6

Wysoka zawartość witaminy C i walory smakowe zachęcają do spożywania truskawek przede wszystkim na surowo. Możemy łączyć je zarówno z pozostałymi owocami, takimi jak borówki amerykańskie, maliny czy banany, jak również z rozmaitymi dodatkami w postaci czekolady lub bitej śmietany. Znakomicie smakują z naleśnikami i goframi, a przede wszystkim są świetnym dodatkiem do ciast i kruchych babeczek. Truskawki to również kluczowy składnik obecny w zdrowej diecie – ze względu na niską zawartość kilokalorii, są idealne do lekkich deserów lub smoothies. Możemy też zmiksować kilka owoców z jogurtem naturalnym, z dodatkiem syropu z agawy i mieć własny jogurt truskawkowy. To zdrowsza alternatywa dla popularnych produktów zawierających spore ilości cukru i sztuczne dodatki.

Truskawki można przechowywać bardzo krótko. Jeśli jednak chcesz zachować je na później, najlepiej przechowywać je w lodówce, rozłożone w płaskim naczyniu, nieumyte i ze szypułkami. Najlepszym sposobem na ich przechowywanie jest mrożenie, ponieważ dzięki temu zachowują cenne składniki, z których możemy korzystać również zimą. Z mrożonych truskawek możemy przygotować wiele smakowitych potraw (ciasta, desery, sałatki, zupy i przystawki), a także koktajle. To również idealny owoc na rozmaite przetwory, np. dżemy, konfitury i marmolady oraz kompoty, soki i syropy. Ale nie ma to, jak świeże, soczyste truskawki – te są zdecydowanie najsmaczniejsze.

Źródło: http://swiezoznawcy.wp.pl/artykul/truskawki-witaminowa-bomba-i-afrodyzjak-w-jednym

Pozdrawiam, pani Teresa.