Kompot rabarbarowy z jabłkiem i miętą

144651104 52df469c2a o

Rabarbar - inaczej rzewień - to bylina, która jest warzywem. W kuchni zastosowanie znalazły części liści, nazywane ogonkami liściowymi.

Mają charakterystyczny kwaskowaty, cierpki smak i są koloru różowego, czerwonego lub zielonego. Im czerwieńszy rabarbar, tym słodszy smak.

Rabarbar jest źródłem witamin A, C, E, a także potasu, kwasu foliowego i błonnika. W rabarbarze znajduje się dużo szkodliwego kwasu szczawiowego, dlatego nie powinny go jadać osoby chore na nerki i reumatyzm. Z kolei lecznicza odmiana rabarbaru - rzewień lekarski - ma właściwości antyrakowe, antyoksydacyjne i przeczyszczające.

Rabarbar ogrodowy pochodzi z krajów Azji Środkowej i południowej Syberii. W Europie pojawił się w XVI w. dzięki Marco Polo, ale jako warzywo w Polsce znany jest dopiero od XVIII wieku.

Świeże, chrupiące, słodko-kwaśne łodygi rabarbaru znajdują swoje zastosowanie w wielu daniach i deserach. Mogą stanowić składnik sorbetów, galaretek, przetworów – dżemów, syropów, soków. Rabarbar przede wszystkim dodaje się jednak do ciast drożdżowych, tart i strudli – nadaje im wówczas stonowaną słodycz. Można zrobić z niego także wykwintny dodatek do mięsa, drobiu lub ryby. Kawałki rabarbaru wkładamy na chwilę do gorącej oliwy, podsmażamy szybko i dodajemy łyżkę miodu.

Rabarbar bardzo dobrze znosi mrożenie, można więc zrobić sobie niewielki jego zapas na zimę. W kuchni naturalnie uprawiany rabarbar stosuje się do końca czerwca, potem kłącza stają się gorzkie.

 

kompot rabarbarowy z jablkiem 0

 

Dzisiaj polecam Wam przygotowanie kompotu z rabarbaru z dodatkiem jabłka i mięty. Taki kompot świetnie sprawdzi się podczas ciepłych dni, ładnie wygląda na stole i na pewno urozmaici każde przyjęcie w plenerze :-)

 

Składniki (4 porcje)

 

- 1 jabłko

- 4 łodygi rabarbaru

- 1 litr wody

- 2 gałązki mięty

- 2 łyżeczki cukru wanilinowego

- 1 łyżka cukru lub do smaku

 

Przygotowanie

 

Zagotować wodę w garnku, dodać pokrojone na kawałki jabłko i rabarbar, doprawić wanilią i cukrem, zagotować. Dodać miętę i gotować przez ok. 2 - 3 minuty, aż owoce będą miękkie, odstawić z ognia i najlepiej przestudzić w garnku.

 

Kompot przelać do dzbanka, dodać kilka kawałków ugotowanych owoców, udekorować świeżą miętą.

 

 

Pozdrawiam pani Teresa.