PGZ dla radomskiego środowiska osób niepełnosprawnych

 logo-blue

 

Polska Grupa Zbrojeniowa podjęła decyzję o przekazaniu darowizny w wysokości 40 tysięcy zł na zakup samochodu, którym będą wożeni na treningi i zwody niepełnosprawni sportowcy z Radomia. Beneficjentem jest Radomskie Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „START”, troszczące się o rozwój powszechnej kultury fizycznej, sportu, rehabilitacji, turystyki i czynnego wypoczynku w radomskim środowisku osób niepełnosprawnych.

Radomskie Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „START” istnieje od maja 1991 roku i od tego czasu prowadzi działalność na rzecz niepełnosprawnych, skupiając swoje działania na osobach z Radomia i okolic. Organizuje systematyczne zajęcia w sekcjach sportowych lekkiej atletyki, tenisa stołowego, podnoszenia ciężarów i bocci. Szkoli medalistów Paraolimpiad, Mistrzostw Świata, Europy i Polski – członków Kadry Polski Osób Niepełnosprawnych. Podopieczni Stowarzyszenia to m.in. Justyna Kozdryk, utytułowana zawodniczka w sekcji podnoszenia ciężarów, srebrna medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie w 2008, a także lekkoatleci Alicja Fiodorow i Mariusz Sobczak, medaliści Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku. Alicja Fiodorow zdobyła srebro w biegu na 200 m i brąz w biegu na 400 m; Mariusz Sobczak – srebro w skoku w dal. Wszyscy marzą o powtórzeniu sukcesów podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Ale liczą się nie tylko medale, równie ważne, jak podkreśla prezes RSSiRON „START” Arkadiusz Borczuch, są codzienne zajęcia dla licznego grona niepełnosprawnych, które pomagają im odnaleźć radość życia i wzmocnić poczucie własnej wartości.

Każdego dnia czterdziestu dorosłych niepełnosprawnych uczestników bierze udział w zajęciach pod okiem kadry instruktorskiej – mówi prezes Arkadiusz Borczuch. – Są oni dowożeni samochodem Stowarzyszenia na zajęcia i zawody, a po ich zakończeniu rozwożeni do domów. Samochód, którym dysponowaliśmy, jest już w bardzo złym stanie technicznym, a bez niego nasza działalność jest utrudniona, w niektórych zaś wypadkach – wręcz niemożliwa. Dlatego cieszymy się, że Polska Grupa Zbrojeniowa odpowiedziała na nasz apel.

Jak mówi prezes PGZ S.A. Arkadiusz Siwko: – Jesteśmy radomską firmą, dlatego staramy się być wyczuleni na potrzeby miejscowej społeczności. Darowizna wesprze szczytny cel i pozwoli Stowarzyszeniu RSSiRON „START” kontynuować znakomitą pracę, jaką wykonuje dla środowiska niepełnosprawnych. Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna ułatwia niepełnosprawnym integrację z innymi ludźmi i ma wręcz terapeutyczne działanie. Pozwala też przełamywać własne bariery i myśleć o realizowaniu się w innych dziedzinach.

 

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 30 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł. Dzięki wykorzystaniu potencjału polonizacji technologii, ścisłej współpracy z polską nauką oraz naciskowi na proces badawczo-rozwojowy, PGZ oferuje innowacyjne produkty zwiększające bezpieczeństwo. PGZ oferuje m.in. system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu z zestawem POPRAD i radarem SOŁA; przenośny zestaw przeciwlotniczy GROM; system bezzałogowych statków powietrznych E-310; kołowy transporter opancerzony ROSOMAK; system artyleryjski z samobieżną haubicą KRAB; indywidualne wyposażenie żołnierza z karabinkami BERYL. PGZ posiada także kompetencje w zakresie projektowania, budowy oraz wyposażania okrętów. Ponadto PGZ modernizuje i serwisuje pojazdy, samoloty, śmigłowce, okręty (także sprzęt byłego ZSRR). W najbliższych latach PGZ będzie rozwijała technologie kosmiczne i satelitarne oraz cybertechnologie.