Srebro, brąz i nowe życiówki na Mistrzostwach Świata w Londynie

medale

W niedzielę 23 lipca zakończyły się Mistrzostwa Świata Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce. Po 10 dniach zaciętej rywalizacji, reprezentacja Polski, składająca się z 49 zawodników, wróciła ze stolicy Wielkiej Brytanii z 29 medalami. Polska z 4 złotymi, 10 srebrnymi i 15 brązowymi medalami uplasowała się na 12 miejscu w klasyfikacji medalowej. Zawodnicy Radomskiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „START” z Mistrzostw przywieźli srebro (Alicja Fiodorow) i brąz (Aleksander Kossakowski z przewodnikiem Sylwestrem Lepiarzem).

Wielkich emocji dostarczyły nam występy naszej siedmiokrotnej medalistki Igrzysk Paraolimpijskich Alicji Fiodorow. W obu swoich finałowych biegach stoczyła zaciętą walkę z Chinką Li Lu. W finale biegu na 200 m Fiodorow przybiegła na nielubianej przez sportowców czwartej pozycji z czasem 25,79 s, przegrywając brąz z Chinką o 0,08 s. Jednak na 100-metrów wygrała z nią o setną sekundy walkę o srebro osiągając czas 12,61 s, będący najlepszym rezultatem w sezonie. Triumfowała Deja Young z USA z czasem 12,39s.

Bardzo dobrymi występami pochwalić się może Jagoda Kibil, która na obu dystansach poprawiła swoje rekordy życiowe. W finale 200 metrów po raz pierwszy w karierze udało się jej złamać granicę 33 sekund. Na finiszu uzyskała czas 32,89 s, którym o 0,78 s poprawiła swój rekord życiowy z tego sezonu i zajęła piąte miejsce. Na takiej samej pozycji uplasowała się w biegu na 100 metrów z czasem 15,66 s poprawiając dotychczasową życiówkę wynoszącą 16,11 s. Najszybsza okazała się Australijka Isis Holt, która wynikiem 13,43 ustanowiła nowy rekord globu.

Aleksander Kossakowski prowadzony przez Sylwestra Lepiarza w finale 1500 metrów (T11) pobiegli po brąz. Na mecie Kossakowski finiszował z czasem 4:14,21 min, słabszym od życiówki z eliminacji o 0,14 s.

Mateusz Owczarek w eliminacjach do finału 100 m w grupie T37 uzyskał najlepszy wynik w sezonie – 12,54 s. W finale 100 metrów zajął siódme miejsce uzyskując na mecie czas 12,57 s. Mistrzem świata w tej konkurencji z wynikiem 11,48 s został Brazylijczyk Mateus Evangelista Cardoso. W skoku w dal Mateuszowi zabrakło zaledwie czterech centymetrów by wywalczyć brąz. Jednak nasz zawodnik w finale skoku w dal T37 ustanowił nowy rekord życiowy wynikiem 5,91 m. Brąz wywalczył Ukrainiec Zahrebelnyi, który skoczył 5,95 m. Złoto wywalczył Guangxu Shang z rekordem mistrzostw 6,58 m.

Mariusz Sobczak w skoku w dal T36 zajął siódmą lokatę z wynikiem 4,87 m.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom tak wspaniałych sukcesów!!!