Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
- Szczegóły
- Utworzono: piątek, 17, styczeń 2025 09:01
- Opublikowano: piątek, 17, styczeń 2025 09:01
Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, który finansowany jest ze środków państwowego funduszu celowego Funduszu Solidarnościowego
Wartość dofinansowania – 219 702,00zł
Całkowita wartość zadania – 219 702,00zł
Gmina Miasta Radomia zleciła Radomskiemu Stowarzyszeniu Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „START” realizację zadania publicznego pod tytułem „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”. W dniu 16.01.2025r. została zawarta umowa, na podstawie, której Stowarzyszenie otrzymało na ten cel dotację w kwocie 219 702,00 zł. Zadanie będzie realizowane w okresie od 13.01.2025r. do 31.12.2025r.
Projekt „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” jest realizowany w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ,,Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego. Gmina Miasta Radomia otrzymała od Wojewody Mazowieckiego na realizację ww. Programu dofinansowanie w wysokości 1 950 852,00zł na podstawie umowy zawartej w dniu 20.12.2024r.
Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 skierowany jest do mieszkańców Gminy Miasta Radomia.
Program zapewnia usługę asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością, mającą na celu pomoc uczestnikom Programu w wykonywaniu codziennych czynności oraz w funkcjonowaniu w życiu społecznym. Program ma na celu również przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością poprzez umożliwienie im uczestnictwa w wydarzeniach społecznych, kulturalnych czy sportowych.
Programu adresowany jest do:
a) dzieci od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, oraz
b) osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o niepełnosprawności: o znacznym stopniu niepełnosprawności albo o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo traktowane na równi do wymienionych, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:
a. wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
b. wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
c. wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejsce zamieszkania;
d. wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Rezultatem Projektu będzie wsparcie uczestników w wykonywaniu codziennych czynności oraz pomoc w aktywnym uczestniczeniu w życiu społecznym.